Makaleler » Matbaa » QR Kod Matbaa Da Nasıl Kullanılır?

QR Kod Matbaa Da Nasıl Kullanılır?

Kare kod adı verilen QR code sisteminin günlük yaşamın her alanında olması sonucu basımı en fazla yapılan uygulamalar arasına girmiştir. İki boyutlu olan bu sistemin amacı baskılı olan işlere daha fazla kurumsal bilginin eklenmesidir. QR kod içeriğinde kişisel bilgilerden kurumsal bilgilere kadar birçok veri eklenir. Barkod sisteminde kullanılan sınırlı harflerin ve rakamların daha geniş bilgilerle müşterilere sunulmasını sağlar.

Teknolojik bir özelliğe sahip olan QR kod kullanımı, rekabette firmaların öne çıkmasına destek oluyor. Müşterilerinize sunduğunuz broşür, kartvizit ya da hediye çeki gibi basılı ürünlerinizin üzerinde yer alan QR kod sayesinde müşteriler mobil cihazlar üzerinden tanımlama yaparak web sitenize giriş yapar. Peki, qr kod matbaa da nasıl kullanılır? Öncelikle QR kod içerisinde hangi bilgilerin yer aldığını açıklayalım.

QR Kod Hangi Bilgileri İçerisinde Barındırır?

Son dönemlerde daha sıklıkla kullanılan QR kod güvenlik, giriş, bilgi akışı ve şifreleme olarak kullanılan bir sistemdir. Mobil cihazlarda uygulama olarak yer alan birçok QR kod dışında basılı kağıt, kutu ve kartonlarda kullanılan QR kod daha fazla bilgiye ulaşılması konusunda matbaa sektöründe gelişen en faydalı gelişmelerdir.

QR Kod bilgileri;

 • Sosyal medya bilgileri
 • Firma ismi
 • Firma unvanı
 • Firma web sitesi
 • Giriş kodları

Matbaa ürünleri arasında kullanılan; el ilanı, broşür, kartvizit, katalog, hediye çeki gibi birçok basılı ürünlerde QR kod kullanılıyor. Kısa sürede daha kapsamlı bilgilere ulaşmak mümkündür. Akıllı telefonlardan kare kod okutarak içerisinde yer alan bilgilere ulaşabilirsiniz.

QR Kod Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kare kod kullanımı firma bilgilerinin yanı sıra teknolojiye ayak uydurmak adına önemlidir. Kare kod sayesinde kartvizit oluşturabilir, kısa sürede iletişim bilgilerinizi dilediğiniz kişiye dijital olarak gönderebilirsiniz. İletişim bilgilerinizi almak adına müşterilerinizin zamanını almamış olursunuz. Özellikle toplantılarda, fuarlarda ve müşteri ziyaretlerinde verdiğiniz fiziki kartvizitin kaybolması sonucu irtibatınızın kopma riski ortadan kalkar.

Kullanım alanları;

 • Firma posterleri
 • Firma kartvizitleri
 • Firma el ilanları
 • Firma promosyon ve hediye çekleri
 • Firma katalogları
 • Firma menüsü

Kullanım alanlarının özellikle basılı matbaa ürünleri olması, geleneksel ve dijital tanıtım araçlarının birbirine adapte olmasına katkı sağlıyor. Hem fiziki hem de dijital alanda bilgilerinize ulaşmak isteyen müşterilerinize kaliteli hizmet sunmuş olursunuz. Restoranlarda sosyal mesafe adına daha az temas sağlamayı kolaylaştıracak çözümler arasında, QR kod ile oluşturulan menüler yer alıyor. Menü içeriklerine, fiyat bilgisine ve yiyecekler içerisinde bulunan malzemelere kadar ulaşım sağlayabilirsiniz.

QR Kod Poster Baskı Nedir?

Dijital dünyaya yönelik tüm gelişmelerin takip edildiği farklı sektörlerde kullanılan tanıtım materyallerinin mobil cihazlara aktarılmasını sağlayan QR kod güvenli bir kullanım sağlıyor. Konser, film galası, müze, tiyatro, bale ya da farklı etkinliklerin tanıtıldığı posterlerde yer alan QR kod, katılımcılara sunduğunuz etkinliğin tanınması adına önemli bir göreve sahiptir.

Etkinliklerde kullanılan poster üzerinde bulunan QR kod bilgileri; etkinlik tarihi, saati, ismi ve yeri hakkında detaylara ulaşırsınız. Aynı zamanda tüm bu bilgilerin müşterilere otomatik olarak gönderilmesi sizlere ulaşımı kolaylaştırır.

QR Kod İle Promosyon Duyuruları

Müşterilerinize özel olarak oluşturduğunuz promosyon, hediye çekleri üzerinde yer alan kare kod ile müşterilerinizden bilgi talep edebilirsiniz. Oluşturacağınız promosyon ya da hediye çeki sayesinde müşteri datanızı genişletebilirsiniz. Bu uygulama ile daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz ve kampanyanızı daha verimli tanıtabilirsiniz.

QR Kod İle Konum Bildirimi

Yazılı bazı tanıtım ürünlerinde yer alan bilgiler yeterli olmayabilir. Artık sınırsız bilgiye ulaşmak kare kod ile mümkün olacak. İstediğiniz şube adresinizi, etkinliği ya da konum olarak yönlendirmek istediğiniz noktayı QR kod ile belirleyeceksiniz. Kare kodun okutulması sonucu konum bilgileri haritadan belirlenecek. Restoran, otel ya da farklı amaçla gideceğiniz noktalara ulaşımı kolaylaştıracak çözümler sunabilirsiniz.

QR Kod İle Kurumsal Tanıtım

Kurumsal tanıtım ürünleri içerisinde yer alan broşür, katalog ya da insert gibi ürünler hakkında detaylı bilgiye ulaşımı kolaylaştırabilirsiniz. Kodun okutulması ile e-posta adresinize ileti gelebilir müşteri kitlenize düzenli duyuruların önünü açabilirsiniz. Her ürün için ayrı karekod oluşturabilir ve ürün hakkında e-ticaret sitenizden doğrudan satış yapabilirsiniz. Zamandan tasarruf ederken müşterilerinize tam hizmet sağlarsınız.

QR Kod İle Şifre Güvenliği

QR kod sistemi ile siz hangi bilgilerin kiminle paylaşılmasını istiyorsanız sadece o kişi tarafından kullanımını sağlarsınız. Bazı kongre, seminer, toplantı, fuar ya da sempozyumlarda ihtiyaç duyulan kablosuz bağlantı için her müşteri ya da katılımcıya ayrı ayrı şifre vermek zorunda kalmazsınız. QR kod okutan katılımcıların anında kablosuz bağlantı kurması sağlanır. Bu şekilde bulunduğu ortamla alakası olmayan kişilerin şifre bilgilerini öğrenmesinin önüne geçilebilir.

QR Kodun Matbaa Ürünlerine Katkısı Nedir?

Dijitalleşmenin önüne geçilemez hızda gelişim halinde olması, matbaa ürünlerinin kullanımını yavaşlatmıştı. Kurum ve firmalar tarafından fiziki tanıtım ürünlerinin kullanım ihtiyacı ise aynı şekilde artmaktadır. En yeni teknolojiyle kullanılan QR kodun basılı matbaa ürünlerine eklenmesi ile daha verimli bir firma tanıtım süreci başlamıştır. İçeriğinde yer alan geniş bilgilerin küçük boyutta olan bir kartvizite sığması beklenemez.

Binlerce ürünün yer aldığı marketlerde bulunan ürünlerin her birinin insertte yer alması zordur. Bu nedenle fiziki matbaa ürünlerine teknolojinin eklenmesi büyük bir fayda sağlıyor. Mobil cihaz, tablet ya da bilgisayarlar üzerinden okutulabilen QR kodlar ile anlatmak istediğiniz ne varsa müşterilerinize ileteceksiniz.

Hem yeni müşteri kitlesi oluşturacaksınız hem de yeni kampanyalarınızı duyurabileceğiniz iletişim bilgilerine ulaşacaksınız. Web sitenize kullanıcıların kısa sürede girişini sağlayabilirsiniz. QR kod ile birçok işlem yapılabilir. Bunun için matbaa ürünlerinize QR kod bastırırken, işin uzmanlarından öneriler alabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır