Makaleler » Matbaa » Renk uyumu nasıl seçilir?

Renk uyumu nasıl seçilir?

 

Renkler modada olduğu gibi grafik tasarımı alanlarında da önemli bir yere sahiptir. Günlük hayatımızda gözlere güzel gelen birçok şeyin genel olarak arkasında renklerin uyumu bulunur. Bilinçli ya da bilinçsiz olduğu pek fark etmeden zevk algılarına renklerin uyumu bir hayli etli edecektir. Hal böyle olunca grafik tasarımında renk uyumu da insanlar açısından dikkat edilir. Kartvizitlerden diğer baskı alanlarına kadar tasarımcılar renk uyumlarına dikkat etmek için çalışmalarına devam ederler.

Grafik tasarımında renklerin uyumu nasıl olmalıdır?

İş dünyasına tercih edilen ve uygulamaya alınan tasarımların genelinde renk seçimleri markaların kurumsal renklerine uygun bir şekilde tercih edilir. Fakat tasarımlar üzerinde eklenebilecek birkaç farklı renkler genel olarak ortaya çıkarak daha iyi bir başarı getirebilir. Yani işin başarısını tamamen farklı noktalara kadar taşıyabilir. Her rengin bir birileri ile farklı uyumlarına dikkat edilerek tercih edilen renkler ile beraber yapılacak tasarımlarda ortaya çıkan işlerin daha fazla beğenilmesi gözlenecektir.

Grafik tasarımı sırasında tercih edilen biri birinden farlı renklerin baskının ardından nasıl farklı bir hal aldığına dikkat etmek de gerekir. Birçoğu derin bir bunalım hissedecektir. Daha çok geleneksel matbaa ile çalışmayı tercih edenlerin sık sık tecrübe ettikleri sıkıntıları artık baskitime.com değerlendirmek bir hayli kolay olacak. Yüksek kaliteli olan işleri oldukça düşük fiyatlar ile sahip olmanın en kolay yolu olacak.

Renk kombinasyonları

  1. Beyaz rengi her renkle uyumlu olurken en çok da mavi, kırmızı ve siyahla tercih edilir.
  2. Bej; mavi, kahverengi, siyah, kırmızı ve beyaz ile tercih edilir.
  3. Gri; fuşya, kırmızı, mor, pembe ve mavi ile tercih edilir.
  4. Pembe; Kahverengi, beyaz, nane yeşili, zeytin, gri, turkuaz ve açık mavi renkleri ile tercih edilir.
  5. Fuşya; Gri, sarı-kahverengi, kireç, nane yeşili ve kahverengi ile tercih edilir.
  6. Kırmızı; sarı, beyaz, yeşil, mavi ve siyah ile uyumlu olacaktır.
  7. Kahverengi; Parlak-mavi, krem, pembe, açık kahverengi, yeşil ve bej uyumlu olacaktır.
  8. Yeşil; Turuncu, salata yeşili, sarı, kahverengi, gri, krem, siyah ve kremsi beyaz renkleri ile tercih edilir.
Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır