Makaleler » Reklam » Reklamın İyisi Kötüsü Olur mu?

Reklamın İyisi Kötüsü Olur mu?

Bir markanın büyümesi için reklama ihtiyaç vardır. İnternet ve reklam sektörü doğru orantılı bir biçimde gelişmiştir. Markalar artık reklamlarını eskisine göre daha kolay yapabiliyor. Tek kanalın TRT olduğu zamanlarda televizyondan reklam yapmak isteyen markaların reklamlarının gönderildiği reklam üst kurulu gibi kurumlar artık bulunmuyor. Reklamlar artık şekilde değiştir, neyin reklam olup neyin olmadığını bile anlayamıyoruz. Peki, reklamın reklam olduğunu anlayamadığımız şartlarda reklamın kötüsü var mıdır?

Reklamın iyisi kötü olur mu? Reklam reklamdır.” Algısı halk arasında çok yaygın olsa da bu cümleler reklam sektöründekileri çıldırtmaya yeter. Çünkü reklamın iyisi kötüsü vardır. Markalar isimleri çok değil iyi duyulsun isterler. Ne olursa olsun markadan bahsedilmesi pekiyi bir şey değildir çünkü kötü anlamda bahsediliyorsa bunun dönüşü pekiyi olmayacaktır.

Konuşulmaktan Daha Kötü Olan Şey Konuşulmamak Mıdır?

19. yüzyılda Amerikan Show Man Phineas’ın ortaya attığı kötü reklam yoktur görüşü 20. Yüzyılda Amerikan gazeteleri tarafından zekice yapılırsa her reklam iyidir şeklinde destek gördü. Ünlü yazar Oscar Wilde de bu konuda “Konuşulmaktan daha kötü olan tek şey konuşulmamaktır.” Diyerek destek verdi.

Alan Sorensen’in Kötü Reklam Araştırması

Stanford Üniversitesi’nde profesör olan Alan Sorensen de bu sorunun cevabını merak ederek bir araştırma yapmış. Sorensen New York Times Gazetesi’ndeki kitap yorumları üzerine bir inceleme yapmış ve eleştiriler olumsuz yönde bile olsa kitapların satışında %42 oranında bir artış yaşandığını görmüş.

Sorensen reklamın kötüsü yoktur çıkarımını küçük firmalar üzerinde deneyerek başarılı sonuca ulaşmış fakat bu pazarlama yönteminin büyük firmalar üzerinde iyi sonuçlar vermediğini görmüş. Çünkü küçük ve adı pek bilinmeyen firmalar kısa sürede unutuluyor fakat büyük firmaların çizdiği kötü imajlar akıllardan uzunca bir süre silinmiyor.

Hatalı Paspasları İle Kriz Yaşayan Toyota

Büyük firmaların kötü reklam ile ne kadar büyük sıkıntılar yaşayabileceğinin bir örneğini Toyota 2009 yılında yaşadığı krizle göstermiştir. Firma otomobillerindeki paspasların hatalı olması sebebiyle araçlarını geri toplamak zorunda kalmış ve 4.2 milyon değerinde zarara uğramıştır. Toyota’nın zararı bununla da kalmamış sağlamlığın ve hatasızlığın çok önemli olduğu otomotiv sektöründe itibarını eski haline getirebilmek için çok uğraşmıştır.

Marka Batıran Reklamlar Da Vardır

Sloganları ağızlara yerleşmiş, çok sevilen markaların kötü reklamlar yüzünden battığı olmuştur. Bu reklamın iyisi kötüsü olmaz algısının ne kadar yanlış olduğuna bir örnektir.

Aynı zamanda reklamı ne kadar iyi olursa olsun kalitesi ve işlevi yüzünden kullanılmayan markalar da vardır. Bu nedenle bir marka müşterilere iyi reklamlar sunduğu kadar kaliteli ürün de vermelidir. Yani bir reklamda ürüne dair önemli özelliklerin bulunması gerekir.

Bu özellikler;

  • Ürünün kalitesi
  • Ürünün işlevselliği
  • Ürünün kullanıcıya vadettikleri
  • Ürünü kullananların olumlu yorumları

Şeklinde sıralanıp çoğaltılabilir. Müşteri iyi reklam ve kaliteli ürün bir araya gelince sürekli müşteri olacaktır.

Marka Danışmanları Reklamın Kötüsü Hakkında Ne Düşünüyor?

Marka danışmanı Bora Alçı reklamı kötü ve vasat olarak ayırıyor. Kötü reklamın markaya zarar verdiği hususuna katılan Alçı, vasat reklamın ise durumu idare ettiğini söylüyor. İfadelerine iyi reklamcının ve reklamın zor bulunduğunu da ekliyor.

Fatoş Karahasan reklamın kötüsü olmaz ifadesini çok tehlikeli bulduğunu söylüyor. Kötü reklamın markaya bir yere kadar ün getirdiğini fakat olumsuz yöndeki bu ünle ticaret yapmanın zor olduğunu söyleyen marka danışmanı kötü reklamı balona benzetiyor.

Markafoni şirketinin kurucusu Sina Afra önemli olanın tanınırlık değil iyi bir itibara sahip olduğunu düşünüyor.

Konu hakkındaki diğer yorumlara ve yapılan anketlere baktığımızda insanların kötü reklam olur ve marka için iyi değildir düşüncesine sahip olduğunu görüyoruz.

Markalar Bilinçli Olarak Kötü Reklam Yapar Mı?

Özellikle yeni piyasaya çıkmış olan markalar adlarının daha çok insana duyurulabilmesi için piyasaya sundukları reklamın niteliğine bakmıyorlar. Sosyal medyada daha fazla tıklanmak için her yolun mübah olduğunu düşünüyor ve kötü reklamlara da göz yumuyorlar. Bu olaya markaların oynadığı bir kumar denebilir. Bunca risk varken markaların bilinçli olarak kötü reklam yapmaları elbette marka sahibinin inisiyatifine bağlıdır.

İnsanlar Markanın Adını Hatırlayabilmelidir

Reklamlar, insanların dikkatini çekmeli ve sürekli göz önünde durmalıdır. Örneğin promosyon kalemini kullandığımız markanın adını unutmamız pek mümkün değildir. Sloganları dillere pelesenk olsa da insanlar markanın adını hatırlayamıyorsa bu reklamın markaya hiçbir faydası yoktur ve reklamlar markaya faydalı olması amacı ile yayınlanır. Bu nedenle reklamlar yapılırken insanların marka adını hatırlayabilecekleri şekilde olmasını özen gösterilmelidir.

İyi Reklamın Uzun Vadede Getirisi Çok Daha Fazladır

Markalar başarıyı kısa sürede yakalamak için reklam konusunda farklı ve daha kolay yollara başvurabilir. Fakat kaliteli bir marka reklam yaparken geleceğini düşünmelidir. Örneğin markanın müşterilerine hediye ettiği kaliteli promosyon ürünlerin uzun süre kullanılması durumunda müşteriler markayı olumlu olarak anacak ve sonraki alışverişlerinde tercih edeceklerdir. Kaliteli reklam kısa markaya uzun vadede çok şey kazandırır.

Reklamın İyisine Örnek “Dürüstçe Tanıtılmış Dürüst Otomobil”

1959’ Vokswagen müthiş bir kampanya başlattı. İkinci dünya savaşı henüz etkilerini yitirmemişken refaha kavuşmamış vatandaşa otomobil satmanın çok zor olduğunu biliyorsa ve iyi bir reklama ihtiyacı vardı.

William Bernbach markanın reklamını yapmak amacı ile ekibini fabrikaya gönderdi. Reklam ekibi fabrikayı ve aracın geçtiği süreçleri inceledi. Vokswagen araçları yüksek ve zor bir kaliteli kontrolünden geçiyordu. Reklam ekibi aracın kalite kontrol aşamasından çok etkilendi ve bu araçlarının reklamını “dürüstçe tanıtılmış dürüst otomobil” başlığı ile yapmaya karar verdi.

Oluşturdukları reklam sade ve aracın özelliklerini yansıtır nitelikteydi ve müşteriler herkes kendini bu denlisine överken yalnızca özelliklerini anlatan Vokswagen araç reklamlarından çok etkilendiler. Müşterinin güvenini bu küçük reklamla kazanan Vokswagen ününü hala koruyor. Amaç günü kurtarmak değil de gelecek için çalışmak ise her zaman iyi reklamlar yapmak gerekir. Reklamın iyisi kötüsü vardır.

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır