Makaleler » Matbaa » Kutuların Bıçak İzi Nasıl Yapılır?

Kutuların Bıçak İzi Nasıl Yapılır?

Kutuların Bıçak İzi Nasıl Yapılır?

Baskı için hazırlanan kutuların kesim aşamasında ölçülere uygun olarak hazırlanması adına bıçak izi önemli bir şablon yardımcısıdır. Özel kesim baskılar için tasarım ve ölçü süreci sonrasında bıçak izi ile oluşturulan izlerden kesim yapılır. Baskıdan sonra düzgün ve kaliteli bir kesim yapılması adına özel bıçaklar kullanılır.

Bıçakların kolaylıkla istenilen alandan kesilmesini kolaylaştıracak kırım noktaları tespit edilir. Kesim işlemine geçmeden önce kırım payları ortaya çıkar ve kesime hazır hale gelir. Şablon oluşturulması diğer kesimlerin doğru yapılması adına önemli bir işlemdir.

Farklı kutular ve özel tasarımlar kutu kullanımına göre farklı kesim gerektirir. Boyutu, kutunun tasarımı ile nasıl kesim yapılması gerektiği bıçak izi ile önceden belirlenir. Peki, kutuların bıçak izi nasıl yapılır?

Bıçak İzinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Baskı için hazırlanan kutularda oluşturulacak olan bıçak izlerini oluştururken muhakkak boşluk bırakılması gerekir. Boşluk olmaması halinde kesim hatasından geri dönüş olmaz. Boşluk aslında hata payını ifade ediyor. Ambalajların kullanılamaz duruma gelmesini önlemek adına bıçak izi için boşluk önemli etkenler arasındadır.

Şablon oluşturan kişinin düzenleme yapılacak noktaları tespit etmesi ve bazı testlerden sonra ambalaj kesimini diğer ürünlere uygulamalıdır. İnceleme yapmak için şablon fiziki olarak incelenmeli daha sonra bilgisayara aktarılan bu şablon test edilmelidir.

Bıçak izinde Hata Payı Nedir?

Kontrollü yapılan kırılma tespiti, oranlarda sapma olmaması adına önemlidir. Ufak pay hataları nedeni ile zarara uğramak mümkün olabilir. Özel bıçağın kullanıldığı bıçak izi işleminde yapılan şablon bilgisayara aktarılır.

Bilgisayarda oluşturulan taslak içerisinde kutu ya da ambalaj için talep edilen logo, isim, renk gibi detaylar oluşturulur. Baskıya hazırlanan ürünler bıçak izi aşamasına girer. Bıçak izinin %100 olması beklenemez. En yakın sonuca ulaşmak ise mümkündür.

Bıçak İzi ve Ambalaj Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Tasarımını oluşturduğunuz ambalajın kırılma noktalarını belirlemek kesimin ön şartıdır. Bıçak izi oluştururken öncelikle devamlı çizgiler ile kurulma noktası belirlenir. Bu çizgiler kısa ve kesik olarak hazırlanır. İlk şablon hazırlığında öncelikle deneme yapılması gerekebilir. Bu şekilde hata payı ortadan kaldırılabilir. Bilgisayara aktarılan tasarımlar genellikle aynı kalitede fiziki olarak çıkan ambalaj kalitesini gösterir.

Grafik Tasarımının Bıçak izine Etkisi Nedir?

Yapılan çalışmalar arasında grafik tasarımları da yer alır. Kırılma noktalarının yanı sıra kesim noktaları da bıçak izi ile belirlenir. Baskıya hazır olması için hassasiyetle çalışılmalıdır. Baskı işlemi ise bıçak izi hazırlanan bir tasarımın son aşamasıdır.

Baskı işlemi bıçak izi ve baskı kalitesiyle bir bütündür. Baskı işleminden çıkan ambalajda oluşan hataları gözden geçirerek renk, kırılma sorunları en aza indirgenir.

Ambalaj Tasarımında ve Bıçak İzinin Önemi

Ambalaj tasarımı sadece özenle yapılan grafik tasarımı ya da baskı kalitesi değildir. Kesim ve kırılma noktaları aynı zamanda tasarımda yer alan yazıların ya da logoların hangi alanda konumlandırılacağını gösterir.

Tasarım ölçüsüne uymayan bir baskı yapılması halinde yazılarda kayma olabilir. Yazıların ya da bazı baskıların eksik çıkması kesimde yapılan hatalardan kaynaklı olabilir. Tasarımcı ve kesim yapacak kişinin alanında uzman olması önemlidir.

Tüm işlemlerin titizlikle yapılması baskının ve ambalajın kaliteli çıkmasına destek olur. Aksi halde yanlış bıçak izi nedeniyle kontrolsüz yapılan tüm ambalajlar kullanılamaz hale gelebilir. Bu durum oldukça zarara neden olan olumsuz bir süreçtir.

Hazır şablonlar üzerinden yapılan çalışmalarda neredeyse bu hatalar 0 noktasına indirgenirken, özel tasarımlarda kullanılan her ölçü sıfırdan çalışmayı gerektirir. Markalara özel olarak çıkartılan kutu ya da ambalajların farklı kesimleri bulunur.

Bıçak İzini Kim Yapabilir?

Bıçak izi baskının bir üretim aşamasıdır. Bu anlamda ayrı bir personel görevlendirilebilir. Tavsiye edilen ise tasarımcının aynı zamanda bıçak izini yapabiliyor olmasıdır. Yapılan tasarıma hâkim olan ve nereden doğru kırılma noktası oluşturacağını bilen tasarımcılar tarafından oluşturulan ölçüler daha az sorunla üstesinden gelinir.

Birimler arası gereksiz iletişim nedeniyle zamandan tasarruf edilir ve hata payı daha aza indirgenir. Profesyonel bir kişinin yapması gereken kesim işlemi için şablonu oluşturacak kişi alanında uzman olmalıdır.

Bıçak İzin Oluştururken Sipariş Bilgisinin Önemi

Bir ambalaj tasarımına bıçak izi oluşturmadan önce sipariş bilgileri detaylı olarak incelenmelidir. Özel tasarım kutularda kırılma noktası, bazı monte bölümlerinde oluşan farklılıklar bilgi olarak alınmalıdır.

İstenen ve amaca hizmet eden ambalajların ne için kullanılacağı da önemlidir. Oluşturulacak olan tasarımın, özel tasarım kesimine uygunluğu da bu yönüyle kontrol edilebilir.

Sipariş bilgisi;

  • Ambalajın hangi ölçüde olacağını
  • Ambalajın kırılma noktalarının belirlenmesi
  • Ambalajın dış tasarımında olacak bilgilerin boyutu
  • Ambalajda kullanılacak renkler
  • Ambalajın hangi üründe kullanılacağı

Sipariş bilgisinin net olarak alınması, ürünlerde kullanılan ambalaj ya da kutuların sorunsuz olarak üretilmesini sağlar. Geniş bir müşteri kitlesine sahip baskı firmasında özellikle kutu ve ambalajlar talep edilen ürünlerdir. Hijyen adına her ürün için ambalaj kutuları ayrı öneme sahiptir.

Bıçak İzinin Doğru Yapılması İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bıçak izini doğru uygularken kullanılacak olan özel bıçakların kullanılacağı makineler tespit edilmelidir. Siparişe uygun olarak bıçaklar tercih edilmelidir. Kullanılacak olan ambalaj kartonunun kalınlığı, niteliği ve özellikleri bıçak seçiminde önemlidir.

Her bıçak izi her kartonda aynı kullanılmaz. Bazı kartonlar daha dayanıklı yapıya sahip olması adına kalındır. Gıda kutularında ve ambalaj ürünlerinde genellikle kalın malzemeden üretilen ambalajlar kullanılır.

Özel kesim bıçakları, farklı nitelikte kesim için hazırlanan ürünlere özel olarak kesilir. Tasarım, makineyi kullanacak kişi ve bıçak izi oluşturacak kesim ustasının aynı işleri yapıyor olması ise avantajdır. Sapmanın ortaya çıkarak tüm ambalajların kullanılamaz hale gelmemesi adına özel tasarımlar üzerinde birden fazla çalışma yapılmalıdır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
29 Ocak 2023
Güzel bir yazı teşekkürler

Teklif Sepetim