Makaleler » Matbaa » Ambalaj ürün kutu tasarımı nasıl yapılır?

Ambalaj ürün kutu tasarımı nasıl yapılır?

Ambalaj ürün kutu tasarımı nasıl yapılır?

 

Ambalaj ürün kutu tasarımı ürünlerin içine konulduğu paketlerin veya kutuların ürünün özelliklerine ve ürüne göre tasarlanmasıdır. Ambalaj ürün tasarımına ilk başlarken en önemlisi ürün ve ürünün kullanım satış tipi yani ürün rafa konulucaksa veya askıya asılıcaksa ona göre bıçak izi çalışması yapılıp aşamalar ile devam edilmelidir.

 

Ambalaj ürün kutusu tasarımı aşamaları ile nasıl yapılır?

- Ürüne özel bıçak izi çıkarılması

- Tasarımın yapılması

- Kutuya uygun kağıt seçilmesi

- Kutunun baskısı için uygulama v.s karar verilmesi ( Uv lak, selefon, yaldız,gofre gibi )

- Yapılan tasarımın baskıya girmesi

- Uygulama var ise uygulamaların yapılması

- Ürüne özel yapılan bıçak ile kesim yapılması

- Kutuların yapıştırması yapılıp paketlenir

 

Kutu tasarımın da dikkat edilmesi gerekenler ?

Ambalaj kutu tasarımın da en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri tasarımın ürün ile uyum sağlaması ve ürünü rakiplerinden farklı hale getirip satın alma hissi uyandırmasıdır. Şu şekilde örnek verelim isterseniz; Süpermarkete gittiniz kaliteli bir maske almak istiyorsunuz maske reyonuna gittiniz 10’larca maske var maske kutusu ilk dikkat ediceğiniz şey sonrasında dikkatinizi çeken maskeleri kutularına baktığınızı varsayalım bir kutuya baktığınız maskenin sertifikaları olduğunu koruyucu olduğu yazıyor. Bir başka maske kutusu gördüğünüz ve onu incelemeye başladınız üzerinde %99 filtrasyon olduğu ve tüm laboratuvar testlerinden tam not aldığını, kulağı acıtmadığı v.s belirtiyor bu şekilde izlenen ve gerçekten diğer markalardan farklı olduğunuzu tasarım da uygunca belirtirseniz rakipleriniz arasında tercih edilir olur ve kutu tasarımı ile satışlarınızı arttırırsınız.

 

Bunun için kutu tasarımında şunlara dikkat etmeliyiz;

- Kurumsal ürüne göre bir tasarım.

- İconlar kullanın.

- Farklı olan özellikleri vurgulayın.

- Sertifikalarınız var ise onlara tasarım da yer verin

- Rakip firmaların kutularından farklı olmaya çalışın.

- Barkod kullanın.

- İletişim bilgilerinizi ve zorunlu bilgileri koymayı unutmayın.

- Uyarı v.b iconları gerekli ise yer verin.

 

Kutu ambalaj tasarımı nasıl olmalı ?

Ambalaj ürün kutu tasarımı kurumsal bir şekilde karışık olmamalı ürünün kendisi ile uyumlu karmaşık olmayan ve müşteri gözünde tercih edilmesini sağlayan farklı tasarımlar veya özellikleri belirtip tercih edilmesini sağlayan bir tasarım olmalıdır. Şunu hiç unutulmamak gerek ürünün arge kısmı ile aylarca yıllarca uğraşabilirsiniz çok kaliteli bir ürün ortaya çıkartabilirsiniz ama ürünün ambalajı kutusu başarısız olursa bu satışlarınızı ister istemez etkiler. Onun için kutu ambalaj tasarımı ürünün argesi kalitesi kadar önem arz eder ürünün kaderini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Müşteriler ilk olarak kutuya bakarak daha önceki kullanmadığı ürünü tercih ederler tasarım ambalaj başarısı ürünü ilk tercih ettirir. Ürün başarılı bir ürün ise müşteri artık ürünü sürekli tercih eder. Kutu tasarımı her zaman çok önemlidir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim