Makaleler » Matbaa » Baskı İçin Uygun Tasarımlar Nasıl Hazırlanır?

Baskı İçin Uygun Tasarımlar Nasıl Hazırlanır?

Baskı İçin Uygun Tasarımlar Nasıl Hazırlanır?

 

Baskı yapılarak elde edilen eşyalar metal, plastik ya da kağıt gibi maddelerin üzerine tasarımların işlenmesi ile oluşturuluyor. Baskı aşamasının kusursuz olarak yapılması ve tasarım ile baskının uyuşması oldukça önemli bir nokta olarak yer alıyor. Tasarımın gerektirdiği bazı gereksinimler mevcuttur ve gereksinimleri yerine getirmesi ile tasarımın uygulanabilirliği belirleniyor. Baskı için uygun tasarımlar yazımızı okuyarak tasarımlarınızı geliştirebilirsiniz.

Renk Seçimi İle Ürünün Baskı Modeli

Baskitime.com olarak sizler için yaptığımız baskı modelleri içerisinde Pantone ve CMYK renklerinin kullanılabilir olduğu ürünler bulunuyor. Sipariş vereceğiniz esnada kullanılacak baskı rengi, sizin de logonuzun içerisinde bulunan renk ile uyumlu olarak gerçekleştirilmelidir. Broşür ya da kartvizit gibi ürünlerde baskı için uygun tasarımlar CMYK renkleri ile elde edilebiliyor. Her baskı ürünü için hangi rengin kullanılacağına şablon indirerek karar verebilirsiniz.

Taşma ve Kesme Miktarları

Logo tasarımı gerçekleştiriyorken belirli olarak mesafeleri bırakmalı ve bu aralıkları pay olarak baskı yapmalısınız. Baskı yapılan logonun en dışında yer alan 3 milimetrelik kısımlar kesilir ve içerisindeki alan elde kalır. Bu nedenle 3 milimetrelik alan içerisinde logonun herhangi bir kısmına yer verilmemesi gereklidir. Mesela; 80x140 büyüklüğünde logoya sahip bir tasarım, 86x146 olarak çıkarılmalıdır. Taşma miktarının ardından, 5 milimetrelik kısım da kesim miktarı olarak ele alınıyor. Bu noktalar hesaplandığı zaman, güvenli alan içerisinde logo tasarımı bırakılabiliyor.

Kullanılan Logo ve Görseller

Baskı için uygun tasarımlar yapılırken çözünürlükler kaliteyi belirleyen bir yer kaplıyor. Yüksek çözünürlüğe sahip görseller ile logo tasarımına başlanması gerekiyor. Diğer türlü yapılacak tasarımlarda görsellikte kalite edilemez ve firma istediği verimi sağlayamaz. Çoğunlukla 300 dpi çözünürlük tasarımlar için ideal olarak nitelendiriliyor.

Tasarım ve Siparişin Uyumu

Yatay ya da dikey olarak baskılar iki farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor. Tasarım gerçekleştirilirken yatay ya da dikey tasarımlar için uygunluğu ele alınması gerekiyor. Yatay tasarımlara uygun olarak hazırlanmış logo tasarımları için dikey baskı modelleri tercih edilir ise istenilen kalite elde edilemeyecektir. Bu nedenle logo tasarımı hazırlanmadan önce modellemeler tercih

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim