Makaleler » Matbaa » Bloknot Çeşitleri Nelerdir?

Bloknot Çeşitleri Nelerdir?

Bloknot Çeşitleri Nelerdir?

 

Birçok alanda ihtiyacımız olan bloknotlar, önemli notları ya da unutulmaması gereken bilgileri kaydetmek için kullanabileceğimiz parçalar arasında bulunuyor. Peki, bloknot çeşitleri neler? Bloknot ne işe yarar?

İşte tüm detaylar:

Bloknot Kullanımı

Bloknot önemli bilgilerin kaydedildiği ve ofislerde, iş ortamlarında ya da evde sıklıkla kullanılan kağıtlardır. Daha görünür olması için yapıştırılabilen türleri de mevcuttur. Bloknotlar, kullanım amaçları, ebatları ve kullanım özelliklerine göre farklı kategoriler şeklinde üretilmektedir. Şirketler tarafından sıklıkla promosyon ürünü olarak da kullanılan bloknotlar kullanıcı isteklerine göre tasarlanabilir.

Promosyon Ürünü Olarak Bloknot

Firmalar tarafından promosyon ürünü olarak sıklıkla tercih edilen bloknotlar, en çok sevilen promosyon ürünleri arasında yer alır.

Firmalar promosyon ürünü verirken:

 1. İşe yarar olmasını,
 2. Gündelik hayatta kullanılabilir olmasını,
 3. Akılda kalıcı olmasını,
 4. Reklamın en iyi şekilde yapılmasını amaçlar.

 

Bloknotlar bu amaçlar için en uygun promosyon ürünlerinden bir tanesidir. Firmalarının adlarının bulunduğu bloknotlar ile firmalar her daim kullanıcılara isimlerini hatırlatır ve bu sayede akılda kalıcı olmayı hedefler. Hedef kitlenin özelliklerine göre de promosyon ürünü olan bloknotların seçimi yapılır ve bununla birlikte daha geniş kitlelere tanıtım yapılması sağlanır.

 

Bloknot Çeşitleri

Bloknotlar kullanım amaçlarına ve özelliklerine göre farklı çeşitlerde müşterilere sunulur.

Bloknotlar kendi içerisinde 3 farklı kategoriye ayrılır:

 1. Küp Bloknotlar
 2. Spiral Yapılı Bloknotlar
 3. Tutkallı Bloknotlar

 

Kullanım amacınıza ve nerede kullanacağınıza bağlı olarak istediğiniz bloknot çeşidini seçebilir, önemli bilgilerinizi kolay bir şekilde not alabilirsiniz. Bloknot tasarımlarını kendiniz yapabilir ve istediğiniz özelliklere uygun bloknotlarınızı kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Küp Bloknotlar

Birçok konuda size yardımcı olabilecek olan küp bloknotlar özellikle ofis ortamlarının vazgeçilmezidir. 250 yapraktan 2000 adet yaprağa kadar tercih edilebilen küp bloknotlar önemli notlarınızı alırken veya acil durumlarda size yardımcı olacaktır. Küp bloknotların etrafı bir karton kutu ile sarılmıştır bu sayede dağılmaz ve kağıtlar kaybolmaz. Bir yerden bir yere taşıması da çok kolaydır.

Küp bloknotların fiyatları:

 1. İçerisinde kaç adet yaprak olduğu
 2. Kullanılacak olan hamurun gramajı
 3. Kullanılacak olan kutuların gramajı
 4. İçerisinde kabartma veya varak baskı olup olmayacağı
 5. Ebatının nasıl olacağı gibi özelliklere göre değişkenlik gösterir.

 

İstediğiniz özellikte küp bloknot basımı yaptırabilir, ister promosyon ürünü olarak kullanabilir isterseniz de kendiniz için satın alabilirsiniz.

Spiralli Bloknotlar

En çok tercih edilen ve promosyon ürünü olarak da popüler olarak kullanılan spiralli bloknotlar, yaygın olarak üretilmektedir. Maliyet bakımından ve baskı yönünden uygun fiyatlı olan spiralli bloknot çeşitleri kullanıcılar ve firmalara çeşit yönünden geniş bir yelpaze sunar.

Baskı teknikleri bu tür de olan bloknotlara daha kolay uygulanabilir ve bu yüzden de firmalar tarafından daha fazla tercih edilebilir. Bloknot basımı ve tasarımı tamamen müşteri isteklerine yönelik yapılabilir ve fiyat da ona göre belirlenir. Özellikle alınan notları ve bilgileri başkalarına iletmek isteyenlerin tercih ettiği bloknot çeşididir.

Tutkallı Bloknotlar

Düşük maliyetli ve uzun vadeli kullanımı sayesinde birçok kişi ve firma tarafından tercih edilen tutkallı bloknotlar, farklı özellikleri içerisinde barındırıyor. Amerikan ciltleme yöntemi olarak da bilinen tutkallı bloknotların basımı düşük bütçeler kullanarak yapılıyor. Tutkallı bloknotlar genellikle firmaların promosyon ürünü olarak ve kurumsal kimlik amacı ile kullanılıyor.

Taşıma yönünden de oldukça kolay olan bloknotlar bu özellikleri sayesinde talep edilen ürünler arasında yerini almış durumda. En önemli özelliklerinden birisi istenilen yere yapıştırılabilir olmasıdır. Tutkallı bloknot fiyatları ise farklı opsiyonlara bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Örneğin, basımı yapılacak olan kağıdın çeşidi, basım sırasında özel bir isteğin olup olmaması ve adet sayısı gibi etkenler fiyatı etkiliyor. Renk seçenekleri arasından da istediğinizi seçebilir eğer promosyon ürünü olarak kullanacaksanız daha da akılda kalıcı olmayı bu sayede sağlayabilirsiniz.

Bloknot Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her an elinizin altında olmasını istediğiniz bloknotlar farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden bloknot satın almadan önce bazı noktalara dikkat etmek gerekir. İlk önce bloknotu neden kullanmanız gerektiğini belirlemeniz oldukça önemlidir. Kullanım amacına göre satın alınan bir bloknot daha çok işinize yarayacaktır.

Örneğin aldığınız bilgi ve notları başkalarına iletme gibi bir sorumluluğunuz yoksa spiralli bir bloknot tercih etmeyebilirsiniz. İkinci olarak bloknotun ebat ve kağıt türüne dikkat edilmelidir. Kullanım amacınızı belirledikten sonra amaca yönelik ebatta ve kağıt türünde bir bloknot tercih etmek her zaman işinize yarayacaktır. Bu noktada kullanacağız kalemin nasıl olduğu da önemlidir.

İnce kağıtlı bir bloknota tükenmez kalem ile yazı yazıldığında yazının arka sayfaya geçme ihtimali çok yüksektir. Marka ve bloknot özelliklerine göre de fiyat farklılıklarının olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bunların haricinde estetik detaylar da önemlidir. İstediğiniz tasarıma sahip bloknot basımı yaptırabilir, estetik olarak size uygun tasarımları kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

Bloknot Avantajları Nelerdir?

Bloknot kullanımının avantajları şu şekildedir:

 1. Yoğun bir tempo içerisinde hemen yapılması gereken işler ve unutulmaması gerekenler kolaylıkla not alınabilir.
 2. Firma tanıtımlarında promosyon ürünü olarak kullanılabilir. Akılda kalıcılığı ve hatırlanabilirlik oranını artırır. Bu sayede geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.
 3. Her türlü çalışma ortamına göre tasarlanabilir ve bu alanlarda yapılacak işlere kolaylıkla uyum sağlar. Dayanıklıdır.
 4. Evde kullanımı yönünden çok yönlü avantajlar sağlar. Hem notlarınızı alabilir hem de bu notları istediğiniz yerlere asabilirsiniz.
 5. Davet ve etkinliklerde kurumsallığınız artmasına yardımcı olur gibi avantajlar sunar.

 

Siz de kendi tasarımlarınızı oluşturabilir, motivasyonunuzu artırmak veya kurumsal kimliğinizi ön plana çıkarmak için promosyon ürünü olarak bloknotları kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim