Makaleler » Matbaa » Broşür Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Broşür Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Broşür Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Broşürler eskiden beri kullanılan bir reklam aracı olarak bilinir ve günümüzde bile etkisinin kaybetmeden kullanılan pazarlama araçlarının başında gelir. Bir alış veriş merkezinde ya da sokakta broşür dağıtan pek çok insana rastlamak mümkün olacaktır.

Müşterilerin ilgisini çekebilmek amacıyla başvurulan en etkili pazarlama ve reklam aracı olarak kullanılan broşürler iyi bir tasarıma sahip olmadığı takdirde ise müşterilerde olumsuz bir etki yaratabilir. Bu nedenle broşür tasarımı oldukça önemli bir konu olarak bilinir ve iyi bir broşür tasarımı sayesinde pek çok müşteri kazanılabileceği unutulmamalıdır. Bunun için de broşürlerin müşterilerin ilgisini çekebilmesi ve belli başlı kriterlere uyması gerekir. Peki, broşür tasarımında nelere dikkat edilmeli?

İyi bir broşür tasarımına sahip olmak için dikkat edilmesi gerekilen bazı hususlar yer alır.

Bu hususlara örnek verilecek olursa;

  • Broşür karışık olmamalı ve müşteri broşüre baktığında ana mesajı direkt görebilmeli.
  • Broşürün hitap ettiği belirli bir müşteri kitlesi olması gerekir.
  • Broşürlerin ebatı en uygun biçimde seçilmeli.
  • Yaratıcı bir tasarım ile müşterilerin ilgisini çekebilmeli.
  • Broşürde kullanılan renklerin ve görsellerin doğru bir şekilde seçilmesi gerekir.

Bu ve buna benzer hususlar dikkate alındığı takdirde iyi tasarıma sahip bir broşür elde edilmiş olunacaktır. Aksi takdirde müşterilerin ilgisini kazanamamış bir tasarım ile başarı yakalamak pek de mümkün sayılmaz.

Hedef Belirlenmesi

Etkili bir broşür tasarlamanın ilk adımı olarak ilerlemek istediğiniz alandaki hedefinizi oluşturmanız gösterilebilir. Belirlenen bu hedef broşürün amacı neye hizmet ettiği sorularına yanıt verecek kısa ve öz bir cümle halinde sunulmalıdır.

Böylece herhangi bir karmaşıklığa mahal vermeden anlatmak istediğinizi müşterilere kolay bir şekilde anlatmış olursunuz. Bu da müşterileri kazanmak açısından oldukça önemli bir adım olarak karşınıza çıkar.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Hedef belirlendikten sonra belirlenecek bir diğer hedef ise hitap edeceğiniz kitlenin belirlenmesi olacaktır. Hedef kitlenin belirlenmesi broşürün müşteriler ile buluşmasını sağlamada oldukça mühim bir kriter olarak gösterilebilir. Hedef kitle ilerideki aşamalarda broşürün tasarımı esnasında size yardımcı olacağından muhakkak belirlenmesi gerekir. Hedef kitlenin belirlenmesi amacıyla, ürünüm ya da hizmetim kimlere hitap ediyor, ya da kimler için uygun gibi sorular sormanız faydalı olacaktır.

Broşürde Doğru Ebat Kullanımı

İyi tasarıma sahip bir broşür hazırlanırken broşürün ebatının da doğru bir şekilde seçilmesi gerekir. Bunun yanında broşür kırım çeşidinin de belirlenmesi gereklidir. Broşürde kırım ve ebatının belirlenmesi yine hedef kitlemiz ile uygun olacak bir şekilde belirlenmelidir. Örneğin bir tiyatro ya da konser için broşür hazırlıyorsanız bu broşürün ebatının A5 olması çok daha uygun olacaktır.

Ancak bir ürünün ya da cafenin hizmetlerinin anlatılacağı tarzda bir broşür ise çift kırımlı ve A4 ebatında bir broşür sizin için çok daha fayda sağlayacaktır. Bunların dışında broşür için kullanılacak kağıdın da kaliteli olması oldukça önemlidir ve hazırlanan broşürün cebe sığması ya da taşımasının kolay olmaması açısından çok büyük tarzlarda tercih edilmemesi de gerekir.

İlgi Çekici Bir Tasarım

Bir broşürün müşteriler tarafından ilgisinin çekilmesi önemli olup bunun için alışılmış tasarımların dışında yaratıcı tasarımlar yapmak oldukça etkili olacaktır. Bu sayede müşteriler üzerinde çok daha akılda kalıcı bir etki yaratmak mümkün olacaktır. Bu sebeple her zaman hazırlanan ve tercih edilen tasarımların aksine hayal gücünün kullanıldığı ve yaratıcılıkların ön plana çıktığı tasarımlar broşürü bir adım öne taşıyacaktır.

Çok Fazla Yazı Kullanmamak

Broşürler insanların sokakta ellerine aldıkları ve yaklaşık 10 saniye kadar baktıktan sonra ilgisini çekmediği takdirde bıraktığı bir pazarlama araçları olduğundan insanları sıkmayacak tarzda olması gerekir. Bunun içinde olabildiğince açıklayıcı ve az yazı kullanılmalıdır. İnsanlar ellerine aldığında ve bir göz attığında hemen konuya hakim olmalıdırlar.

Bunun için broşürlerde kafa karıştırıcı ve müşterileri bunaltıcı yazı kalabalığından uzak durmak çok daha iyi olacaktır. Bununla birlikte anlatılmak istenen konu oldukça kısa ve öz bir biçimde kapak kısmına konulduğu takdirde daha ilgi çekici bir duruma getirilmesi sağlanabilir.

Doğru Bir Görsel Kullanımı

Yazının uygun bir şekilde eklenmesi tek başına yeterli olmaz. Yazı haricinde yazıyı destekler nitelikte uygun görsellerin de seçilmesi gerekir. Bu görseller anlatılan ürünü ya da hizmeti en iyi temsil eder nitelikte olmalı ve bununla birlikte hedef kitleye de hitap ederek müşterilerin ilgisini çekebilmeyi başarmalıdır. Aksi takdirde müşterilerin sıkılması kaçınılmaz bir son olarak görülebilir. Broşürde kullanılacak görsellerin kaliteli olması çok önemlidir.

Kullanılacak bulanık. Ürün ile bir alakası bulunmayan ya da düşük çözünürlüklü görseller markaya olumsuz bir şekilde yansır. Bu görseller için bir fotoğrafçı ile anlaşılarak ya da güzel bir fotoğraf makinesi kullanılarak ürünü fotoğraflamak daha doğru bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Bunun dışında görsellerin renkli ve canlı duruşları da müşterilerin ilgisi açısından olumlu bir özellik taşır.

Renk Uyumunun Yakalanması

Etkili bir broşür tasarımında dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter olarak karşımıza renkler çıkar. Müşterilerin ilgisini çekmek amacıyla doğru renklerin kullanılması oldukça önemli olup renk seçimlerinde yer aldığınız sektör ve hedef kitleleriniz belirleyici birer rol oynar. Çok fazla renk kullanmamaya dikkat ederek bir renk uyumu yakalamanız gerekecektir. Fazla ve yanlış kullanılan renkler karmaşıklığa sebep olacağı gibi aynı zamanda müşterilerin gözlerini de yoracaktır. Bu sebeple doğru renklerin kullanımı iyi tasarımlı bir broşür hazırlamak için mühimdir.

İletişim Bilgileri

İyi bir broşür tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de iletişim bilgilerinizdir. Müşterilerin sizinle iletişim sağlaması amacıyla mutlaka iletişim bilgilerinizi broşüre eklemelisiniz. Bu bilgilerin arasında firmanızın ismi, web sitesi, mail adresi telefon numarası ya da logosu yer alır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim