Makaleler » Matbaa » Dijital Baskı ve Ofset Baskı ?

Dijital Baskı ve Ofset Baskı ?

Dijital Baskı ve Ofset Baskı ?

Dijital baskı ve ofset baskıları arasındaki farkları ve hangi durumlarda ofset baskı ve dijital baskıyı tercih edebilceğinizden bahsediceğiz. Dijital baskı az detli işlerde numune ve örnek alınması gerektiğinde acil olarak hızlı şekilde dijital baskı da hızlı sonuç elde edilmektedir. Düşük adetli işlerde ofset baskıdan daha uygun fiyata çıkmaktadır dijital baskılar. Bunun yanı sıra yüksek adetlerde de ofset baskılar dijital baskıya göre kat kat uygun maliyete çıkmaktadır. Bundan dolayı matbaa da ofset baskılar da düşük adetli baskılar da yüksek maliyetler çıkmaktadır. Ofset baskılarda 500 adet baskılcak bir iş ile 1.000 adet arasında çok fiyat farkı bulunmamaktadır. Dijital baskıda birim fiyat x2 olarak hesaplanırken ofset baskılarda adet yükseldikçe birim fiyat düşmektedir. Ofset baskılarda standart maliyetlerden dolayı 2 adette basılsak 1 milyon adette basılsa alınan ctp kalıplar her basılcak işde standart bir maliyet oluşturmaktadır.

Dijital Özalit Baskı

Özalit fotokopi firmalarının tercih ettiği dijital baskılar ctp olmadan direk bilgisayar üzerinden dijital şekilde baskıya verilmektedir. Acil çıktı baskı ihtiyaçlarında çok tercih edilmektedir dijital baskılar ofsete göre düşük adette daha hızlı baskı almaktadır. Dijital baskılar da örneğin yüksek adetli baskıya giricek kutu imalatı veya katalog v.b şeyler ofset baskıda imalata alınmadan dijital baskı da numune bastırılıp müşteriden onay alındıktan sonra ofset baskı da imalata alınmaktadır. Dijital baskılar düşük adette avantaj sağlarken yüksek adette avantaj sağlamamaktadır.

Ofset Cmyk Baskı

Yüksek adetli minimum 1.000 adet olmak şartı ile baskı yapılmaktadır. Düşük adetli baskılar da mantıklı fiyatlar çıkmamaktadır. Dijital baskıya göre ofset cmyk baskılarda yüksek adetli işler kat kat daha uygun fiyata baskısı yapılmaktadır. Ofset baskılarda dijital baskıya göre daha kaliteli baskılar elde edilmektedir. Özellikle küçük punto yazılar dijital baskıya göre daha net baskılar alınmaktadır. Yüksek adetli işler dijital baskıya göre ofset baskı da çok daha uyguna baskısı yapılmaktadır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim