Makaleler » Matbaa » Dpi Nedir Neden Önemlidir?

Dpi Nedir Neden Önemlidir?

Dpi Nedir Neden Önemlidir?

Kaliteli baskı yapabilmek için, öncelikle dpi’nin yüksek olması lazımdır. Bu nedenle de dpi nedir neden önemlidir? Sorusunun cevabını detaylı olarak anlamak gerekiyor. Çünkü dpi baskının kalitesini arttıran en önemli hususların başında gelmektedir.

Dpi Nedir?

Dpi veya inç başına nokta sayısı, basılı bir belgenin veya dijital taramanın çözünürlüğünün bir ölçüsüdür. Nokta yoğunluğu ne kadar yüksekse, yazdırma veya taramanın çözünürlüğü o kadar yüksek olur. Tipik olarak Dpi, bir inç veya 2,54 santimetre boyunca bir satıra yerleştirilebilecek nokta sayısının ölçüsüdür.

Dpi ne kadar yüksek olursa, görüntü o kadar keskin olur. Daha yüksek çözünürlüklü bir görüntü, yazıcıya ve yazdırma cihazına daha fazla bilgi sağlar. Daha yüksek Dpi değerine sahip bir görüntüden daha fazla ayrıntı ve daha yüksek çözünürlük elde edebilirsiniz.

Daha düşük bir Dpi, baskıda daha az noktalı bir görüntü oluşturur. Yazıcınız ne kadar güçlü olursa olsun, düşük çözünürlüklü bir görüntü, yüksek kaliteli görüntüler üretmek için yeterli ham veri sağlamaz. Mürekkep sayfaya yayılır ve kenarları belirsiz şekilde görünür.

Benzer şekilde, bir monitör bir video görüntüsünün inç başına piksel sayısını veya Ppi'yi ölçecektir. Bir yazıcının video görüntüleme Ppi'sinin renk kalitesi ve çözünürlüğüyle eşleşmesi için daha yüksek bir Dpi sunması gerekir. Bu, bir yazdırma işindeki sınırlı renk aralığından kaynaklanmaktadır.

Dpi Baskı ve Endüstri Standartları Nelerdir?

Daha yüksek kaliteli ve yüksek çözünürlüklü baskı çıktıları sağlamak için daha iyi ve daha yetenekli bir yazıcı veya baskı hizmetine ihtiyaç olmaktadır.

Bu kapsamda, baskı hizmetlerinde Dpi kullanımına ilişkin standartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Düşük çözünürlüklü görüntüler: Düşük çözünürlüklü görüntüler 150 dpi ve altı olarak kabul edilir. Baskı için, 150 dpi düşük kaliteli baskı olarak kabul edilir, ancak 72 dpi web için standart olarak kabul edilir (bu nedenle doğrudan web'den kaliteli görüntüler basmak kolay değildir). Düşük çözünürlüklü görüntülerde baskıdan sonra bulanıklık ve pikselleşme olmaktadır. Ticari amaçlar için, düşük çözünürlüklü görüntüler metin belgelerini taramak ve kayıtları dijital olarak saklamak için uygundur. Ofis içi iletişimi düşük çözünürlükle yeniden üretilebilir, ancak ofis dışında kullanılan her şey 150dpi'den yüksek olmalıdır. Sonuçta, baskı kalitesinin işletmenizi temsil etmesi gerekir.
  2. Orta çözünürlüklü görüntüler: Orta çözünürlüklü görüntüler 200 dpi-300dpi arasındadır. Kaliteli fotoğraflar ve görüntüler için endüstri standardı genel olarak 300 dpi'dir. İşletmeler için broşür, kitapçık veya el ilanı gibi harici bir belge üretmek için 300 dpi gerekir. Baskı kalitesi ve çözünürlüğü ile daha az ilgileniyorsanız, 250 dpi ile kurtulabilirsiniz. Üretilen herhangi bir pazarlama materyali veya teminat minimum 300 dpi olmalıdır. Kitapçıklar, broşürler, raporlar ve satış sayfalarının tümü 250 dpi-300 dpi veya daha yüksek çözünürlükte yazdırılmalıdır.
  3. Yüksek çözünürlüklü görüntüler: İşletmelerin büyük bir çoğunluğu, 600 dpi ve üzerini yüksek çözünürlüklü bir görüntü veya baskı olarak kabul eder. Yüksek çözünürlüklü görüntülerin depolanması için daha fazla bellek gerekir ve taranması daha uzun sürebilir. Yüksek çözünürlüklü görüntülerin saklanması, bir sabit sürücüyü veya sunucuyu hızlıca doldurabilir. Masaüstü yazıcıların büyük bir kısmı, yüksek kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görüntüleri yeniden üretemez. Profesyonel baskı hizmetleri, genellikle yüksek çözünürlüklü görüntüler için en iyi çözümdür. 1.200 dpi'nin üzerindeki herhangi bir baskı, çıplak gözle pratik olarak fark edilmeyen iyileştirmeler sağlayacaktır. Yalnız çok detaylı çalışmaları olan profesyonel fotoğrafçılar veya sanatçılar bu kadar yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duyacaktır.

Dpi oranının seçilmesinde ve uygulanmasında geçerli olan en önemli kural, şüphe duyulduğunda malzeme için daha yüksek bir dpi seçmektir.

dpi-baski-kalitesi

Baskı Kalitesini Etkileyen Diğer Faktörler Nelerdir?

DPI, çözünürlüğü ve baskı kalitesini belirleyen tek faktör değildir. Çoğu zaman, bu diğer faktörler kalite ve çözünürlük üzerinde daha fazla etkiye sahip olabilir. Örneğin, bazen kullanıcılar bir görüntünün çözünürlüğünü Photoshop gibi bir yazılımda değiştirirler. Bu, Dpi'yi artırır, ancak görüntünün kalitesini değiştirmez veya artırmaz. Görüntüdeki pikseller daha büyüktür ve neredeyse yazdırılamaz bir görüntü ile sonuçlanır. Bu, yukarı örnekleme olarak bilinir. Yazıcı ve yazıcıda kullanılan mürekkep de baskı çıktısını etkileyebilir. Lazer jet yazıcılar, kağıda sızmayan ve daha net bir görüntü oluşturan bir toner kullanır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar taşacak ve bu da basılı bir iş için inç başına nokta görünümünü azaltabilir.

Dpi’nin Doğru Seçimi Neden Önemlidir?

Doğru Dpi baskı hizmetlerini ve ofis teknolojisini seçmek önemlidir. İnç başına nokta sayısı, baskı hizmetlerinin verimliliğini ve maliyetini etkileyebilecek faktörlerden biridir. Baskı hizmetlerini seçmeden önce iş gereksinimlerinizi, tarama ve baskı ihtiyaçlarının belirlenmesi önemlidir.

İnç Başına Nokta Sayısı (DPI) ile İnç Başına Piksel Sayısı (ÜFE) Arasındaki Fark Nedir?

İnç Başına Nokta (DPI) ve İnç Başına Piksel (PPI) terimleri, genellikle bir görüntünün çözünürlüğünü tanımlamak için birbirlerinin yerine kullanılır.

Bununla birlikte, terimler aynı anlama gelmez ve ikisi arasında belirgin farklılıklar vardır. Dpi, bir yazıcı tarafından yazdırılan bir görüntünün bir inçinde bulunan basılı nokta sayısını ifade eder.

Ppi ise, bir bilgisayar monitöründe görüntülenen bir görüntünün bir inçinde bulunan piksel sayısını ifade eder. Bu iki terim arasındaki kafa karışıklığının çoğu birkaç nedenden dolayı olur.

Birincisi Ppi, ekrandaki dijital görüntünün çözünürlüğünü ifade etse de, son basılmış resmin kalitesini de etkileyebilir.

İkinci olarak, bazı profesyonel baskı hizmetleri bile resimlerin basılmadan önce belirli bir Dpi düzeyinde olmasını ister; normalde kastedilen Dpi değil Ppi'dir. Dpi terimi, bir görüntünün kağıt üzerindeki baskı boyutunu belirleme yöntemidir.

Dpi’nin Baskıda Önemi Nedir?

Dpi oranının yüksekliği özellikle resim ve görüntülerin basımında çok önem arz etmektedir. Yüksek Dpi oranı kullanmak baskının kalitesini de yükseltmektedir.

Dpi sadece resimler ile görsellerin değil metinlerin kalitesini de yükseltmektedir. Bu sayede daha okunaklı ve göze güzel hitap eden metinler elde edilebilmektedir.

Kaliteli Baskı İçin Doğru Dpi Seçilmelidir?

Dpi’nin en yüksek oranda seçilmesi ise her materyalde aynı sonucu vermemektedir. Örneğin fotoğraf basımları için kullanılan Dpi oranı genellikle 200 Dpi olmaktadır.

Web baskılarında ise, standart olarak 72 dpi kullanılmaktadır. Ayrıca kağıda yapılan baskılarda ise 300 dpi oranı kullanılmaktadır.

Diğer Hususlar

Görüntünün kalitesinin artmasını sağlayan çözünürlük oranı, photoshop gibi uygulamalarla da yapılabilmektedir. Ancak bu uygulamalardan istenilen sonuç tam olarak alınamamaktadır.

Uygulamalar sonucunda görüntülerde boşluklar oluşmakta ve baskıda da kötü görüntüler oluşmaktadır. Bu nedenle de, basılacak materyalin özelliğine uygun dpi oranının seçilmesi önemli olmaktadır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim