Makaleler » Matbaa » Maske Kutusu İmalatı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Maske Kutusu İmalatı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Maske Kutusu İmalatı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Maske Kutusu maskelerin satışı için konulduğu firma bilgileri ve özellikleri sertifikaları yazan kağıt karton kutudur.

Maske Kutusu Nedir?

Maske kutusu üretilen cerrahi, medikal tek kullanımlık maskeler ve yıkanabilir maskelerin imalatı yapıldıktan sonra muhafaza edilmesi ve satışı için yapılan kutulardır. Maske kutusu maskelerin içine konulup müşterilere daha hijyenik bir ortamda ulaşmasını sağlar. Hem korumak ve hijyen bakımından önemli olduğu gibi maske kutusu üzerindeki tasarımda çok önemlidir.En önemlisi sertifikalar ve maskenin özelliklerini belirten yazılar veya iconlar ile rakip maske kutularından öne çıkıp tercih edilmesini sağlamak gereklidir.

Maske Kutusu İmalatı Nasıl Yapılır?

Maske kutusu imalatı maske kutusu ölçüsü ile başlayıp tasarım ve baskı aşaması ile devam eder  tam olarak şu şekilde ilerlemektedir;

  • Maske Kutusu Ölçülerine göre bıçak izi hazırlanması
  • Maske kutusu tasarımı
  • Müşterinin isteğine göre kağıt siparişi
  • Yapılan tasarımın baskıya girmesi
  • Baskıdan çıkan maske kutuları üzerine lak - selefon- uv lak gibi uygulama yapılcaksa uygulama yapılması
  • Maske kutularının kesimi
  • Kesimden çıkan maske kutularının yapıştırma işlemi
  • Paketlenmesi teslimata hazır hale gelmesi

Kaliteli Maske Kutusu Nasıl Yapılır?

Kaliteli maske kutusu öncelikle kurumsal ve ilgi çekici bir tasarımla başlar. Maske kutusu yaptırırken standart gramajda kağıtlar yerine daha kalın kağıtlar kullanıp üzerinde parlak veya mat selefon veya lak yaptırarak daha şık görüntüye sahip olmasını sağlarsınız.
Kaliteli maske kutusu kısacası kaliteli tasarım daha kalın ve kaliteli kağıt ve üzerine yapılacak selefon veya uv lak veya normal lak ile kaliteli hale gelmektedir.

Maske Kutusu Siparişi Nasıl Verilir?

Maske kutusu siparişi müşteri verirken dikkat etmesi gerekenlerden en önemlisi maske kutusu ölçüsü’dür. Her maske imalatçısı farklı gramajda ve farklı kalitede ham madde kullandığı için maskenin boyutu ve kapladığı yer değişkenlik gösterebilmektedir. Onun için maske kutusu siparişi vermeden maske kutusunun ölçüsünü iyi bilmemiz gerekli. Standart olarak 20x10x8,5cm ve 20x10x10 kullanılmakta olduğu gibi daha farklı ölçülerde kullanılmaktadır.
Maske kutusu ölçüsü belirlendikten sonra sıra geldi maske kutusunun kağıt kalitesini belirlemeye.


1- Amerikan Bristol Kağıt ; Sağlık bakanlığının maske kutusunun iç kısmı beyaz olma şartı olduğundan dolayı genellikle amerikan bristol kağıt kullanılmaktadır. Hijyen bakımından en çok tercih edilendir. En çok kullanılan kağıt gramajı 250gr olmakla birlikte maskesi kaliteli olan firmalar 350gr kalınlığa kadar kağıt tercih etmektedir. Hijyenik maske kutusu amerikan bristol olanıdır.

2- Krome Karton Kağıt ; Krome karton maske kutuları iç kısmı gri renk olduğundan dolayı genellikle tercih edilmemektedir. Sağlık bakanlığı tarafından da hijyenik bulunmayan krome kağıt sertifikalı maske imalatçıları tarafından tercih edilmemektedir. Aynı zamanda krome kağıt yapısı itibari ile yumuşak olduğu için çabuk deformasyon yaşamaktadır.


Maske Kutusu Tasarımı Nasıl Yapılır?

Maskenin kalitesinden sonra en önemli aşamalardan birisi maske kutusu tasarımı dır. Neden diye sorarsanız? İlk izlenim çok önemlidir tabi ki ilk izlenimde dikkat çekmek ve tercih edilmek için iş burda tasarıma kalmaktadır.
Şu şekilde örneklendirelim isterseniz;
Markete gittiniz maskeye ihtiyacınız var maske reyonunda 5 farklı marka var fiyatlar arasında çok fark olmadığı halde tercih sebebinizi belirlicek şey tasarımdır. Hangisi daha kurumsal görünüme sahip ve maske kutusunun üzerinde belirtilen özellikler ile maskemizi tercih eder ver satın alırız.
Sizde rakipleriniz arasında tercih edilmek istiyorsanız maske kutusu tasarımınıza dikkat etmeniz gerekli. Maskeniz filtreli ise maske kutusu üzerinde belirtmeniz kulağı acıtmayan lastikli , yeni nesil tasarım, 3 katlı, sertifikalı gibi özellikleri belirtip ve aynı zamanda renk uyumu ile tasarımı yaparsanız rakipleriniz arasında tercih sebebi olursunuz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim