Makaleler » Matbaa » Matbaa İhtiyaçlarınızı Nasıl Gider Gösterirsiniz?

Matbaa İhtiyaçlarınızı Nasıl Gider Gösterirsiniz?

Matbaa İhtiyaçlarınızı Nasıl Gider Gösterirsiniz?

Şirket giderleri arasında en büyük paya sahip olan matbaa işlemlerinin muhasebede gider olarak gösterilebilmesi önemli bir finansal durumdur. İşletme varlıklarında yer alan, muhasebeleştirilen ve muhasebeleştirilemeyen bazı işlemler firmaların cebinden çıkan maliyeti artırıyor.

Gider olarak sayılması ise vergilendirmede işletme için kullanılan birçok uygulamanın işletmeye zarar vermemesini sağlıyor. Peki, matbaa ihtiyaçlarınızı nasıl gider gösterirsiniz?

Matbaa İşletme Muhasebesinde Nasıl Gösterilir?

Matbaa hizmetleri kırtasiye malzemeleri arasında yer alan, ticaret işletmelerinde işletme malzemesi olarak bilinen bir alandır. Toptan alınan ya da stoklanan bu ürünler de tüketim malzemeleri arasındadır.

Matbaa ürünleri;

 • Katalog
 • Kartvizit
 • Broşür
 • Cepli Dosya
 • Zarflar
 • İnsertler
 • Kutu imalatları

Genel yönetim giderleri ya da diğer stoklarda gösterilebilen matbaa malzemelerini giderden göstermek mümkündür. İşletmenin faaliyetini devam ettirebilmesi adına mecburi olan fatura, makbuz, irsaliye gibi birçok matbaa ürünü bulunması zorunludur. Bu nedenle vergilendirme sürecinde giderden düşülebilecek niteliğe sahiptir.

Promosyon Ürünlerinin Gider Gösterilmesi

Promosyon ürünleri, firmanın tanıtımı adına kullanılan, müşterilere ya da kurumsal firmalara hediye olarak dağıtılan ürünler arasındadır. İşletme için gerekli olan promosyon ürünleri, firmaların yıl içerisinde en fazla bütçe ayırdığı reklam araçları arasında yer alır. Düzenli olarak basımı yapılması gereken; sözleşme, fatura, irsaliye, makbuz, kartvizit, broşür gibi birçok matbaa ürünü her seferinde yenilenmesi gereken ürünlerdir.

Bu yönüyle giderden gösterilmesi, firmalara yılsonunda vergilendirme adına karlılık sağlar. Promosyon ürünleri bu anlamda farklı ürünlerden oluşabiliyor. Bloknot, anahtarlık, duvar saati, karton çanta, kalem, takvim, masa seti, şapka, dijital ürünler, ajanda ve daha birçok hediye ürünleri kapsıyor.

Matbaa Ürünlerinin Gider Gösterilmesi

Matbaa ürünleri de promosyon ürünler gibi giderden gösterilen ürünler arasında yer alır. Promosyon ürünler belirli dönemlerde yapılan ürünlerdir ancak matbaa ürünleri süreklilik arz ediyor. Bu nedenle en fazla şirketler tarafından merak edilen, matbaa ürünlerinin gider olarak muhasebeleştirilmesidir.

Yılsonunda yapılan matbaa malzeme ödemeleri karlılığı önemli ölçüde etkileyen bir paya sahiptir. Matbaa ürünleri içerisinde yer alan; kartvizit, broşür, el ilanı, klasör, çıkartma etiket, makbuz, fatura gibi ürünler en fazla gidere ihtiyaç duyulan ürünlerdir. Giderden gösterilmesi firmaları rahatlatan bir çözümdür.

Kurumsal Baskı Ürünlerinin Gider Gösterilmesi

Kurumsal firmalar tarafından talep edilen; mekanizmalı rollup, banner, cep dosya, kartvizit, masa üzeri bayrak, araç magneti gibi ürünlerin de işletme için kullanılıyor olması giderden gösterilmesini gerektiriyor.

Kurumsal firmaların birden fazla şubeye sahip olduğu düşünüldüğünde bu bütçe daha fazla katlanır. Yüksek bütçelerin oluşmasına neden olan matbaa ürünlerinin kurumsal firmalara etkisi olumsuz olabilir. Giderden gösterilen kurumsal baskı ürünleri ise bütçeyi sarsmadan firmaların tanıtımlarını yapmalarını sağlıyor.

Reklam Ürünlerinin Giderden Gösterilmesi

Birçok sektör tarafından kullanılan reklam ürünlerinin giderden gösterilmesi kuruluş itibari ile önemlidir. İşletmenin daha uzun soluklu iş yapabilmesini sağlayan reklam ürünleri zorunlu malzemeler arasındadır. Kurulan ya da mevcut yerinde değişiklik yapan işletmeler tarafından reklam ürünleri olmalıdır.

Reklam ürünleri;

 • Afiş kumaş baskı
 • Branda
 • Dijital baskı
 • Duba
 • Kırlangıç bayrak
 • Stand
 • Yelken bayrak

Gerek açılış itibari ile gerekse özel günlerde uzun süre dayanıklı olan reklam ürünlerine yapılan masraflar işletmeye göre artabiliyor. Şubesi olan birçok kurum, kuruluş, firma, şirket ya da işletme tarafından yapılan işe uygun reklam ürünleri zaruri ihtiyaç listeleri arasındadır.

Kutu Ürünlerin Giderden Gösterilmesi

Kutu ve ambalajlar bazı sektörlerde kullanılan ana malzemeler arasındadır. Hammadde kadar önemli olan bu malzemeler olmadan sunum ya da ürün yerleştirme imkânsızdır.

Dolayısıyla zaruri olan bu malzemelerin giderden düşmesi de önemlidir. Özellikle gıda sektöründe, sağlık ya da promosyon ürünlerde kullanılan kutular, muhasebe sisteminde giderden gösterilebiliyor.

Gıda kutusu, kozmetik kutusu, maske kutusu ve promosyon kutuları en fazla talep edilen kutular arasındadır. Gıda alanında özellikle binlerce hatta milyonlarca üretilmesi gereken gıda kutularında gider oldukça önemlidir.

Sürekli paket servis yapan ya da üretim için kullanılması gereken kutuların yoğun sirkülasyon ile tükenmesi yıllık olarak ciddi bir bütçenin oluşmasına neden olur. İşletme giderleri arasında gösterilebilen kutu ürünler vergi ödemelerine ciddi ölçüde rahatlama getirir.

Dezenfektan Standının Giderden Gösterilmesi

Dezenfektan stantları genellikle metal gövdeden oluşan, demirbaş özelliğine sahip ürünler arasında gösterilebilir. Bunun yanı sıra üzerine firma baskısı yapılarak reklam ürünleri olarak da kullanılır. Muhasebecinizle görüşmeniz halinde hangi alanda gider gösterileceği konusunda bilgi alabiliyorsunuz.

Firma adına kullanılan ve günümüzde zorunlu kullanıma sahip alanlarda dahi yer alan dezenfektan stantları da giderden gösterilebilir. Bu yönüyle özellikle birden fazla dezenfektan standı almak isteyen sağlık kuruluşları, alışveriş merkezleri, mağaza ya da marketler için bütçeden tasarruf edilebilir.

Matbaa Ürünlerinde Tevkifat KDV Oranı Nedir?

Müşterilere yönelik olan matbaa basım ve yayın hizmetleri, evrakların ciltlenmesine yönelik hizmetler Tevkifat kapsamındadır. Alıcılardan alınacak olan tevkifat kapsamındaki hizmetler sonucunda 5/10 oranı ile KDV tevkifat yapılır.

Bir hizmet için gerekli olan hizmet ya da mallar için KDV tevkifatı uygulanmıyor. Bazı özellikli durumlarda tevkifat uygulanırken bazı durumlarda uygulanmıyor.

Özellikle firmaların ürünlerini ürettikten sonra kendi markları adına basılan ambalaj içerisinde sunması adına ambalaj temin etmesi, KDV tevkifat kapsamında değerlendirilir.

Bunun yanı sıra sunum adına kullanılan yani üretilen ürünün taşınması adına müşteriye verilecek olan karton kutu, poşet ya da koliler KDV tevkifatına tabi değildir.

Ofset gibi baskı tekniğine dayalı matbaa ürünleri de alıcılara yönelik teslime dayalı bir ürün olduğu için tevkifata tabi değildir. Öncelikle matbaa ürünleri arasından talep edeceğiniz ürünlerin hangilerinin giderden düşeceği konusunda muhasebe biriminizden detaylı bilgi almanız önemli olabilir.

Bu anlamda alanında başarılı matbaa firması tarafından giderden gösterebileceğiniz birçok matbaa ürünleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim