Makaleler » Matbaa » Matbaa da laminasyon nedir ?

Matbaa da laminasyon nedir ?

Matbaa da laminasyon nedir ?

 

Matbaa da laminasyon basılan kağıdın üzerine koruyucu bir malzeme ile kaplanmasıdır.
Laminasyon yüzey kaplama işlemi demektir kısacası. Tabi sadece yüzeyi kaplamakla değil mat veya parlak yeni çıkan kadifemsi yüzeyde oluşturmaktadır. Laminasyon basılan baskının daha kaliteli ve renkleri daha canlı çıkmasını sağlamaktadır. Diğer en önemli özelliğide baskıların daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır laminasyon yapılan baskılar daha uzun ömürlü olmaktadır.

 

Laminasyon Çeşitleri Türleri

 

Laminasyonlar da bir çok çeşit bulunmaktadır. Parlak mat v.b çeşitleri olduğu gibi farklı tür ve özelliklerde çeşitleri bulunmaktadır.

 

Selefon


Selefon mat veya parlak poliüretan malzemeden kağıdın yüzeyini kaplanma işlemine denir. Mat ve parlak olarak kullanılmaktadır. Baskı makinelerinin haricinde ayrı bir makinede baskıdan sonra selefon yapılmaktadır. Laminasyonlar arasında en parlak görünümü sağlayandır.

 

Vernik


Vernik yağ bazlı koruyucudur. Ofset makinalarda baskı aşamasında uygulanabilmektedir. Ayrı bir makine olmadan baskı ile vernik baskısı yapılabilmektedir.

 

Dispersiyon Lak


Verniğe göre daha parlak olmaktadır dispersiyon lak ofset makinalarda uygulanmaktadır. Su bazlı olan dispersiyon lak ofset makinalarda uygulanmaya devam etmektedir.

 

UV Lak


Selefondan sonra en çok parlaklığı elde ettiğimiz lak uv lak dır. UV ışınlar ile daha parlak ve daha çok mat istenilen durumlar tercih edilmektedir. Maliyet olarak selefona göre %70 daha uygundur. Fiyatı daha uygun olduğu için daha uygun maliyetlere daha kaliteli baskılar elde edilmektedir uv lak ile birlikte.

 

Kabartma Lak


Kabartma lak baskıların belirlenen kısımlarına uygulanıp daha belirgin olması sağlanmaktadır. Baskılarda kabartma lak olduğunda kabartılmış ve parlak olarak dokunuşlarda belirgin olarak hissedilmektedir. Daha şık kurumsal baskılarda tercih edilmektedir.

 

Bir çok laminasyon çeşitinden bahsettik yazımızda bazı baskılarda dayanıklılık için kullanıldığı gibi laminasyonlar bazılarında da şık ve daha dikkat çekici olması için tercih edilmektedir. İhtiyaca uygun şekilde laminasyon çeşitleri tercih edilmektedir. Laminasyonlar ile ürün kutuları maske kutuları, kartvizitler, karton çantalar daha şık ve dikkat çekici hal almaktadır. Siz de baskılarınız da laminasyon tercih ederek daha şık baskılar elde edebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim