Makaleler » Matbaa » Sıfırdan Ürün Kutusu Nasıl Yapılır?

Sıfırdan Ürün Kutusu Nasıl Yapılır?

Sıfırdan Ürün Kutusu Nasıl Yapılır?

Kutular çeşitli türden ürünleri saklama ve güvenle muhafaza etme noktasında daima gereksinim duyulabilen yardımcı nitelikte ürünlerdir. Her bir ürüne özgü şekilde kutu tasarımlarının yapılması ve onların bu amaç doğrultusunda en iyi biçimde kullanılması gereklidir.

Sıfırdan ürün kutusu nasıl yapılır? bu insanların hakkında en çok bilgi almak istediği konulardan biridir. Bu işlem için öncelikle kutu içerisinde yer alacak ürünlerin boyut ve genel ölçüleri dikkate alınır. Daha sonra tasarlanacak kutu için bir şablon meydana getirilir.

Kutuların nereden kesileceği ve nerelerden katlanacağı gibi noktalar üzerinde durulur. Bunun dışında ayrıca öncesinde kutuların tasarımında hangi malzeme türü kullanılacak buna da karar verilir. Baskı tekniği kapsamında da ürüne uygun tercihler yapıldıktan sonra ürün kutusunun imal edilmesi aşamasında geçilir ve kutular üretilir.

Ürün Kutuları Kullanım Alanları

Ürün kutuları genel nitelikleri itibariyle birçok alanda kullanım dinamiği bulunan en yararlı ve özel ürünler arasında yer alırlar. Bu kutular çoğunlukla kişisel bakım ürünleri alanında, gıda hizmet alanında, tekstil alanında, aksesuar ürünleri veya sağlık ürünlerini muhafaza etme gibi amaçlar doğrultusunda kullanılırlar.

Her bir alana özgü şekilde ilgili kutuların hem görsellik ve hem de malzeme kalitesi açısından yeterince iyi şekilde tasarlanmaları önemli konulardan biridir. Farklı türden baskı teknikleriyle bu ürünler daima en profesyonel şekilde ihtiyaca göre tasarlanabilirler.

Ürün Kutusu Tasarımı ve Kalitesi

Ürün kutularının tasarlanması noktasında önem verilecek konulardan biri de kutuların dayanıklılık ve sağlamlıkları açısından da yeterince iyi bir yapıya sahip olmalarıdır. Çünkü uzun vadede malzeme kalitesi zayıf olan kutular nem oluşumları ve diğer benzeri etkenlere maruz kaldıklarında çok çabuk deforme olurlar.

Bu durum kutuyu kötü şekilde etkileyebileceği gibi içerisindeki ürüne de birtakım istenmeyen zararlar verebilir. Bu bakımdan ürünlerin iyi şekilde korunmasını sağlayacak kutuların hammaddesinin FSC belgeli olmasıyla birlikte en güçlü bileşenler arasından seçilmesi gereklidir. Kutular bu şekilde tercih edildiklerinde nem ve su gibi çeşitli faktörlere karşı daima sağlam kalabilmesi mümkün olur.

Ürün Kutularının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Tasarımı yapılan ve temin edilecek ürün kutularının kalitesinin daima iyi bir yapıda olması önemlidir. Bunun için kutu kalitesini anlamaya yardımcı olacak birtakım unsurlar göz önüne alınabilir ve gerekli değerlendirmeler yapılabilir.

  • Kutuların malzemesinin gramaj ve kalınlık durumları,
  • Sertlik ve mukavemet özellikleri,
  • Pürüzlülük ve parlaklık yapıları,
  • Nem ve suya karşı dayanıklılık ölçütleri,

Genel olarak bu unsurlar çerçevesinde ürün kutularının kalitesi hakkında birtakım fikirlerin edinilmesi mümkün hale gelir. Kutu tasarımı noktasında bu kriterlere uygun malzemede ürünlerin seçilmesi her zaman iyi bir memnuniyet sağlar.

Ürün Kutusu Tasarımında Neler Yer Almalıdır?

Çeşitli ürünlerin muhafaza edilmesini sağlayacak ürün kutularının tasarımında yer alması gereken birçok şey vardır. İlgili süreçte kutuları daha gösterişli hale getirecek ve onlara iyi bir imaj kazandıracak bu niteliklerin ürün kutularında bulunduğundan emin olunmalıdır.

  • Firmaya özgü birtakım ikonların kutuda yer alması,
  • Ürünle ilgili dikkat çekici özelliklerin öne çıkarılması,
  • Ürünün sertifikalarıyla alakalı bilgilendirmelere yer verilmesi,
  • Kullanımda uyulması gerekenlerle akalı uyarı bölümlerinin oluşturulması,
  • Yasal kriterlere uyumlu biçimde barkodların kullanılması,

Olabildiğince benzersiz ve özgün ürünlerin tasarımlarının yapılması,

Genel olarak iyi bir ürün kutusu tasarımında bu türden birtakım unsurların yer alması gereklidir. Bu dinamiklere göre ürünler üretildiklerinde her zaman insanların dikkatlerini daha fazla çekebilmeleri olanaklı bir hale gelir.

Ürün Kutusu Modelleri

Ürün kutuları çok farklı türlerde doğrudan çeşitli ürünlere yönelik olarak üretilebilirler. Her bir kategori kapsamında ürün kutularının isteklere göre daima tasarlanabilmesi mümkündür. Maskeler için ürün kutuları, diş macunu kutuları, parfüm kutuları, hediyelik eşya kutuları ve gıda takviyesi kutuları bunlar arasında yer alır.

Bu ürün kutularını tasarlarken doğrudan o ürünün özelliklerini yansıtacak bir tasarım şeklinin seçilmesi her zaman ortaya ilgi çekici ve albenisi olan ürünleri çıkarmaya yardımcı olur. Bu da hizmetleri daha fazla insana ulaştırmaya destek sağlayan önemli bir etken haline gelir.

Hediyelik Ürün Kutusu Tasarımları

Hediyelik eşyaların ambalajlanması noktasında da farklı boyutlarda ürün kutularına sıklıkla ihtiyaç duyulur. Gündelik yaşamda insanlar hediyelik eşyaları çoğu zaman satın alabildiklerinden ötürü bu ürünler için de ürün kutularının muhakkak güzel şekilde tasarlanmaları gereklidir.

Göze hoş gelen bir yapısının olmasının yanı sıra bu kutular için iyi renk kombinasyonları oluşturulmalı ve malzemesinin gramajı ve kalınlıklarının da iyi ayarlanması gerekir. Talebe yönelik ilgili yazılar bu hediyelik ürün kutuları üzerine sorunsuzca yerleştirilebilir. Buna ek olarak baskı kalitesi açısından da yine talebe göre ürünler rahatlıkla üretilebilir.

Maske Ürün Kutuları

Maskeler çevresel birtakım sağlığı tehdit edebilecek dış uyaranlara karşı koruma sağlayan oldukça faydalı ürünlerdir. Bu ürünleri genel olarak insanlar toplu olarak almayı tercih ederler. Çünkü bu sayede her zaman tedarik konusunda iyi bir şansa sahip olurlar.

Bu bakımdan toplu olarak bu ürünleri uygun bir kutuda muhafaza edecek biçimde onları paketlemek gerekir. Bu işlem neticesinde ürünlerin satışlarını her zaman daha etkin olarak gerçekleştirmek daima olanaklı olur.

Adet miktarına göre bu kutular uygun şekilde tasarlanabilirler. 50’lik ve 100’lük olarak üretilen maske kutusu ürünleri genel standartlar kapsamında yer alırlar. Ancak yine duruma ve isteğe göre değişik şekillerde de bu kutuların üretimleri yapılabilir.

Ürün Kutuları ve Fiyatları

Sıfırdan tasarımı yapılacak ürün kutularının fiyatlar birtakım kriterlere bağlı olarak değişkenlikler gösterebilir. İlgili kutunun boyutlarının ne olduğu, malzeme bileşenleri bakımından hangi hammaddeye sahi bulunduğu gibi özellikler fiyatları belirleyici unsurlardır.

Eğer maliyetler düşürülmek isteniyorsa, tasarlanması istenen kutuları sayıca fazla ve toplu şekilde almak daima iyi bir seçim olabilir. Bu şekilde hem daha çok ürüne ulaşılır ve hem de sonraki fazla bütçe harcamalarının bir ölçüde önüne geçilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim