Makaleler » Matbaa » Tasarımda Tipografi Neden Önemli?

Tasarımda Tipografi Neden Önemli?

Tasarımda Tipografi Neden Önemli?

Sanat, insan hayatının ilk günlerinden beri ona eşlik eden bir kavramdır. Mağara resimlerinden modern sokak sanatına kadar, bu geniş konsept tarih boyunca her zaman misafirimiz olmuş ve zamanla birçok değişikliğe uğramıştır. Peki, tasarımda tipografi neden önemli? Çünkü tipografi, çeşitli kavramları izleyicisine aktarma yeteneği yüksek olan yeni sanat biçimlerinden biridir.

Tipografi Tarihi

Tipografinin tarihi milattan önceki yüzyıllara dayanıyor. İnsanların kavramları ifade etmeye yönelik ilk girişimleri bile bir tür tipografi olarak düşünülebilir. Ancak tipografi kullanımının resmî başlangıcı, insanın ticaret için para birimi olarak çeşitli metalleri basmaya başladığı zamandı. Yüzyıllar boyunca tipografi farklı bir şekilde kullanılmış ve nihayet bilgisayar kodları yardımıyla insanoğlunun günlük hayatına girmiştir.

Tipografi Nedir?

Tipografi, harfleri yan yana düzenleme sanatıdır. Başka bir deyişle, tipografi, yazılı metinlerin okunabilirliğinden ve güzelleştirilmesinden sorumludur. Harfler arasındaki boşluk, harflerin yazılı şekli, etraflarındaki boşluk gibi metnin çeşitli unsurlarını manipüle ederek, bu teknik, kelimeleri herhangi bir izleyicinin dikkatini çekecek çekici bir görsel öğeye dönüştürür. .

Tipografi Neden Önemlidir?

Tipografi neredeyse her yerde. Sadece telefona, reklam panolarına, çay fincanlarına vb. Bakın. Hepsinde tipografi sanatını görebilir ve yazı tiplerini kullanarak mesajları nasıl ilettiğini ve bunları birlikte düzenleyip renklendirdiğini görebilirsiniz. Tipografi sanatında ilk başta bazı değişiklikler çok açık ve küçük görünebilir, ancak en küçük değişiklikler bile insanların dikkatini çekip ve etkili olabilir.

Tipografik Öğeler

Bir kelimeyi görsel olarak öne çıkaran tüm bileşenlere tipografik öğeler denir. Tipografik öğeler iki kategoriye ayrılıyor: işlevin türüne bağlı olarak temel öğeler ve gelişmiş öğeler.

Aşağıda, tipografik unsurların iki ana sınıflandırması:

Tipografikte Basit Elementler

 • Typefce veya harfler tasarımı: Bu terim, metin karakter tasarımını ifade eder, Arial ve Helvetica en yaygın tipografinin iki örneğidir.
 • Yazı Tipi: Belirli bir yükseklik ve genişliğe sahip özel bir tipografi tasarımına yazı tipi denir. Courier, Calibri, Tahoma, Times New Roman yazı dünyasında en çok bilinen yazı tipleridir.
 • Karakter yüksekliği: Söylediğimiz gibi her yazı tipinin belirli bir boyutu vardır, her karakterin yüksekliğine “XHeight” denir. Tasarımcılar, iki farklı tip yüz kullanırken boylarına dikkat etmeli ve aynı yüksekliğe sahip karakterleri seçmelidir.
 • Karakter Ayarlı Genişlik: Ayarlanmış genişlik, karakterin kapladığı alanı ve her birinin tutma alanını ifade eder.

Tipografikte Gelişmiş Öğeler

 • Satır Aralığı: Bir çizgi ile onun üst ve alt çizgileri arasındaki boşluğa kurşun denir. Çoğu yayın, satır aralığını kullanılan karakterin boyutunun yaklaşık 1,25 ila 1,5 katı olarak tahmin etmektedir.
 • Karakterler arası boşluk (İzleme): Karakterler arasındaki mesafeye harfler arası izleme veya boşluk denir.
 • Karakter aralığı: Karakter aralığı, karakterler ve harfler arasındaki mesafeyi ifade etmesi dışında izlemeye benzer.
 • Satır uzunluğu: Metnin standart uzunluğu sayfanın kenar boşlukları tarafından kontrol edilir.
 • Hiyerarşi: Hiyerarşi, başlıkları ve alt başlıkları boyutlandırarak okuyucuya metin boyunca rehberlik eder. Tipografik hiyerarşi kurallarına göre ana başlık büyük, alt başlıklar orta, ana metin küçük boyutta yazılır.
 • Boyut: Ana kriter metindeki hiyerarşiyi belirtir ve renkler, boyutlar ve mesafeler yardımıyla belirlenir.

Puanlama sistemi olarak bilinen harfleri ölçmek için özel bir sistem olduğunu bilmek fena değil. Bu sistemde bir nokta 4.4 CM'ye, 12 nokta bir resme eşittir.

Tipografik Tasarım İlkeleri

Profesyonel ve yaratıcı tipografi üretebilmek için önce kurallarına aşina olmanız gerekir.

Bu amaçla, size 5 tipografik tasarım ilkesini sunuyoruz:

 • Kalıcı bir yapı oluşturacak şekilde dengeyi sağlamak
 • Hareketinizin organizasyonunu ve yönünü belirleyen bir hiyerarşiye sahip olmak
 • Önemli noktaları vurgulamak için kontrast (vurgu) oluşturun
 • Uyumluluk ve aşinalık duygusu yaratmak için tekrarlayan unsurların kullanılması
 • Güçlü ve yapılandırılmış bir görüntü oluşturmak için hizalamaları ayarlamak

Bu ilkelere uymanın yanı sıra, sözlerinizin oluşturduğu görsellere de her zaman dikkat etmelisiniz. Zihninize meydan okuyun ve sözlerinizi görmek yerine onların yüzünü görmeye çalışın.

Tipografi Kullanmanın Önemi

Akıllı tipografi, web sitenizin grafik dengesini koruyabilen ve ürününüzün genel temasını ayarlayabilen çok güçlü bir görsel hiyerarşi oluşturur. Tipografinin diğer görevleri arasında kullanıcılara rehberlik etmek, web sitesinin erişilebilirliğini ve okunabilirliğini iyileştirmek ve benzersiz bir kullanıcı deneyiminin yaratılmasını sağlamak yer alır.

Ancak tipografi kullanmanın önemi bu noktalardan ibaret değildir, ancak aşağıdakiler tipografinin önemi için önemli nedenlerdir:

 • Markanızı tanıtır: İyi tipografi, marka kimliğinizi şekillendirmenin yanı sıra, kullanıcıların web sitenizde veya ürünlerinizde kullanılan yazı tiplerini markanızla tutarlı bir şekilde ilişkilendirmesine yardımcı olabilir. Bu kadar benzersiz ve zamansız tipografik tasarım, daha fazla kullanıcıyı çekmenize, onların güvenini kazanmanıza ve markanızın adını yükseltmenize yardımcı olur.
 • Kullanıcılarınızın kararlarını etkiler: Tipografi, kullanıcıların metin mesajınızı algılaması üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Etkileyici tipografinin insanları ikna etmede marka mesajınızı iletmeyen zayıf yazı tiplerinden daha fazla gücü vardır.
 • Okuyucuları çeker: İyi tipografi, kullanıcıların sayfanızda kalma süresini artırabilir. İyi tasarlanmışsa, markanızı keşfeden kullanıcılara anımsatıcı ve akılda kalıcı bir imaj sergiler.

Şimdiye kadar, tipografik tasarımın güzel ve renkli yazı tiplerinin seçimiyle sınırlı olmadığını ve daha geniş bir yelpazeyi kapsadığını fark etmiş olmalısınız. Günümüzün kolay web erişimi dünyasında, iyi tipografi, standart kullanıcı arayüzü tasarımında hayati bir araç olabilir.

Tipografi Markanız Hakkında Ne Diyor?

Tipografi, marka kimliğinizi tasarlamada hayati bir rol oynar. Tipografinin tanımına bir kez daha bakarsanız, logonuzun mesajını iletmede tıpkı grafik logo tasarımı gibi çok önemli bir rol oynayabileceğini göreceksiniz. Logonuz grafik olsa bile tipografi ekleyerek logonun marka mesajınız üzerindeki etkisini artırabilirsiniz.

Tipografinin marka mesajını izleyiciye iletmedeki etkisini daha iyi anlamak için logo tipografi tasarımında dikkate alınması gereken 7 önemli seçenek şunlardır:

 • Doğru yazı tipini seçmek: Logo tipografi tasarımındaki en belirgin unsur yazı tipini seçmektir. Seçtiğiniz yazı tipi, logonun marka kimliğinizi başkalarına işletme adınız ve sloganınız şeklinde gösterdiği penceredir.
 • Yazı tiplerinin bileşimi: Marka logonuzun tipografik tasarımında farklı yazı tipleri kullanmaya karar verdiğinizde, renkler gibi yazı tiplerinin de birbirini tamamlaması gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde kötü tat ve koordinasyon eksikliği ile markanızın imajını bozarlar.
 • Yazı tipi sayısı: Bugünlerde, tasarımcıların her birini kullanmayı sevdiği çok çeşitli yazı tipleri mevcuttur. Ancak yazı tiplerini birlikte kullanmak söz konusu olduğunda, onları kullanırken biraz cimri olmalısınız! Birbiriyle uyumlu ve dengeli iki ila üç yazı tipi kullanmak, marka logonuza profesyonel ve güzel bir görünüm kazandırıyor.
 • Reklam verirken daha fazla yazı tipi kullanmak iyi bir fikir olabilir, ancak konu marka kimliğinizi tasarlamaya geldiğinde, basitlik daha iyi bir seçimdir.
 • Harf Ölçekleme: Geniş veya dar yazı tipi kullanmanız fark etmez, sadece logo tasarımında yatay metin ölçeklendirmenin tasarım stilinizin marka kimliğinizi tanımlamasına yardımcı olduğunu unutmayın.
 • Harfler arasındaki boşluklar: Harfler arasındaki boşluk türlerini size zaten tanıttık. Bu boşlukları farklı şekillerde kullanmak, izleyiciye farklı bir mesaj iletebilir. Örneğin, belirgin yazı tipleriyle yakın boşluk kullanmak çok etkili olabilirken, dar yazı tipleriyle serbest boşluk bırakmak modern ve gelişmiş markalar için güzel bir tasarımdır.
 • Yazı tipi ağırlığı: Ağır yazı tipleri gücü ve önemi gösterir. Aksine, açık yazı tipleri zarafet ve zarafet gösterir.
 • Büyük ve küçük harflere dikkat edin: Büyük ve küçük harf kullanımı, markanızın marka bakış açısını da etkileyebilir. Büyük harfler genellikle sadeliği ve etkiyi belirtir ve küçük harfler, bir samimiyet ve rahatlık duygusu uyandırmak için kullanılır.

Peki, bu basit seçeneklerin izleyicinin gözünde marka kimliğini nasıl değiştirebileceğini fark etmiş olmalısınız. Bu yüzden bir logo için tipografi tasarlarken marka kimliğinize göre tipografik unsurlar seçmelisiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Teklif Sepetim